W krainie ostańców i malowniczych dolin. Nordic Walking Park Gmina Jerzmanowice-Przeginia

Wapienny ostaniec, krzewy, malownicza mozaika pół
Gmina Jerzmanowice-Przeginia usiana jest malowniczymi wapiennymi ostańcami górującymi nad licznymi wąwozami. Wędrując po okolicy, można między innymi odwiedzić Babią Skałę, która pod koniec XX wieku rozprysła się w dość tajemniczych okolicznościach.

Kto roztrzaskał Babią Skałę?

Będąc w Jerzmanowicach warto zajrzeć do tutejszego kościoła parafialnego pod wezwaniem świętego Bartłomieja Apostoła. Fundatorem pierwszej, drewnianej świątyni, był król Kazimierz Wielki. Obecny murowany kościół konsekrowano w 1884 roku po 57 latach od rozpoczęcia budowy. Zachowało się w nim wiele cennych elementów wcześniejszego wyposażenia, m.in. zabytkowa chrzcielnica, dwa boczne ołtarze.

Zdobiąca ściany polichromia pochodzi z początków XX wieku. Zastąpiła malowidła profesora Jerzego Nowosielskiego, które w 2000 roku zostały przetransferowane przez pracowników i studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na płótno.

Wspomniana na wstępie Babia Skała znajduje się przy szlaku czarnym. W styczniu 1993 roku okolicznych mieszkańców poruszył wielki huk połączony z eksplozją na wzniesieniu, którego efektem było wiele odłamków skalnych. Zdaniem naukowców mógł to być efekt silnego wyładowania atmosferycznego połączonego z piorunem kulistym. Nie brak jednak teorii o uderzeniu meteorytu czy wręcz ingerencji pozaziemskiej cywilizacji.

Informacje praktyczne - nordic walking po gminie Jerzmanowice-Przeginia

⇒ Położenie: powiat krakowski, gmina Jerzmanowice-Przeginia

Piktogram parkingu.Parking przed budynkiem urzędu gminy w Jerzmanowicach

 

Punkt wyjściowy znajduje się w tuż obok trasy samochodowej „Między ostańcami”, dzięki czemu dzień może być wypełniony bardzo wieloma atrakcjami.

Trasy wędrówek:

  • Trasa numer 1 (zielona) – 2,4 kilometra
  •  Trasa numer 2 (czerwona) – 9,2 kilometra
  • Trasa numer 3 (czarna) – 19,4 kilometra

Z trasy czarnej poprowadzony jest szlak łącznikowy do Nordic Walking Park „Dolina Eliaszówki i Racławki”.

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Verknüpfte Assets