Facebook link

Pomnik króla Władysława Łokietka Tarnów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Pomnik króla Władysława Łokietka Tarnów

Pomnik króla Władysława Łokietka Tarnów

Pomnik króla Władysława Łokietka na tle zabytkowych budynków z cegły. Wokół ładnie urządzony plac i kwitnące drzewa.
ul. Wałowa 7, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice
Postać króla Władysława Łokietka ściśle wiąże się z Tarnowem. Król, za zasługi i męstwo w bitwie z Węgrami, wydał wojewodzie krakowskiemu Spycymirowi Leliwicie w 1330 roku dokument lokacyjny dla Tarnowa, które na tej podstawie zostało założone na górującym nad okolicą wzgórzu wysokości 226 metrów n.p.m.

Najstarsza kopia dokumentu lokacyjnego znajduje się w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, młodsza w zbiorach Muzeum Historii Tarnowa i Regionu.

Inicjatorem i fundatorem pomnika króla Władysława Łokietka była Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowie, osoby prywatne i miejscowi przedsiębiorcy. Pomnik wykonał znany rzeźbiarz, dziekan Wydziału Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, profesor Czesław Dźwigaj. Figura króla o wysokości 3,5 metra, wykonana jest z brązu i przedstawia Łokietka trzymającego w lewej dłoni miecz, a w prawej akt lokacyjny Tarnowa z wygrawerowanym herbem miasta. Owalny postument, na którym ustawiono rzeźbę, ma 1,5 metra wysokości i jest obłożony granitową kostką. Pomnik w urokliwym zakątku miasta uroczyście odsłonięto dnia 2 lipca 2009 roku. Wokół pomnika urządzono skwer z kolorowym brukiem, miejscami do siedzenia i odpoczynku, zielenią i oświetleniem.

Dzięki pomocy Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, przy pomniku codziennie o godzinie 10:00 i 16:00 można wysłuchać „Bogurodzicy”. Podobno dotknięcie prawą ręką królewskiego buta przynosi szczęście i spełnienie marzeń. W pobliżu pomnika odsłonięto też fragmenty starych murów obronnych miasta.