Facebook link

Dom rodzinny generała Bema Tarnów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Dom rodzinny generała Bema Tarnów

Dom rodzinny generała Bema Tarnów

Duży budynek o szarych ścianach. Przed nim dwa drzewa. Na ścianie między oknami tablica pamiątkowa.
Plac Generała Józefa Bema, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice
Bohater narodowy Polski i Węgier, generał Józef Bem, urodził się 14 marca 1794 roku w Tarnowie, w domu na przedmieściu zwanym Burkiem, którego nazwa pochodzi od bruku, którym wyłożony był funkcjonujący do dziś plac targowy.

Wkrótce po narodzinach syna rodzina Bemów przeniosła się z Tarnowa do Krakowa. Obecnie na ścianie frontowej jednego z domów stojących przy dzisiejszym placu generała Józefa Bema, znajduje się tablica pamiątkowa wmurowana w 1910 roku z okazji 60. rocznicy śmierci generała.

Niestety, tak na prawdę generał nie urodził się w żadnym ze stojących przy placu domów. W XVIII wieku zabudowa placu na Burku była drewniana, nie wiadomo, w którym ze skromnych, drewnianych domów czy dworku, Józef Bem przyszedł na świat. Dopiero w połowie XIX wieku wszystkie budynki przy placu przebudowano na murowane. Dziś tablica znajduje się na ścianie czynszowej kamienicy z pierwszej połowy XIX wieku, wzniesionej według doktryny J.N.L. Duranda zakładającej, że budynki mieszkalne muszą być użyteczne, a dekoracje są zbędne. Kamienica z tablicą jest symetryczna i prostota z ładnym czworobocznie zamkniętym dziedzińcem z gankami.