Powrót

To był rowerowy tydzień

To był rowerowy tydzień

walce-wały.JPG
Cyfrowy detoks? Odkurz rower? Szukasz inspiracji? Na wszystkie te pytania znalazłem pozytywną odpowiedź podczas ostatnich trzech dni. A było to tak… 

 

Wtorek rano. Biskupice Radłowskie. VeloDunajec w fazie końcowej – trzydziestu pracowników utwardza pobocze, czyści asfalt, buduje wjazd na ten odcinek od strony pomnika 1939. Takiego ruchu w tym miejscu nie pamiętają najstarsi autochtoni.

Tego dnia odcinek od Biskupic do Wietrzychowic przemierzyłem trzy razy – dwa razy rowerem i raz pieszo. Pomimo upału pod kaskiem nasunęło mi się kilka składnych myśli. Wietrzychowice – czy ktoś kiedyś przewidział, że ta wioska, która na pewno nie jest liderem swojego powiatu, stanie się teraz miejscem pielgrzymek dla następnych pokoleń cyklistów? Stacją rozdzielczą dwóch dróg rowerowych i trzech kierunków jazdy? Powszechnie znanym centrum naszego małopolskiego veloświata? Używając autostradowych porównań - kto wcześniej słyszał o Strykowie, Konotopie, czy Jędrzychowicach? Nikt lub tylko miejscowi. Tak teraz dzięki Wiślanej Trasie Rowerowej i Velo Dunajec możemy reklamować Wietrzychowice jako rowerową stolicę powiatu tarnowskiego i Powiśla Dąbrowskiego. Swoisty węzeł rowerowy, do którego i z którego warto startować, finiszować i obierać kierunki.

Spoglądając z siodełka na południe z przerażeniem liczę upływające lata. Przede mną w oddali kominy niedomickiej Celulozy… A ja przecież wciąż pamiętam ogromny smród tej fabryki, który rozpełzał się po okolicy jeszcze trzydzieści lat temu. Potem przemysłowy upadek tego miasteczka, a teraz znowu wstępująca nadzieja w odradzającym się biznesowo miejscu. Pozytywnym przykładem jest też wynurzający się zza Dunajca stadion sportowy w Niecieczy. Dzisiaj to miejsce pełne sportowych emocji, socjologiczny fenomen wyrastający w środku tak naprawdę – niczego. Przykład ogromnego samozaparcia, pracy i pozytywnego myślenia. A ja naprawdę pamiętam czas, kiedy w tym miejscu pasły się krowy.

Na tym w sumie krótkim odcinku (11,5 km) znajdziemy aż dwie przeprawy promowe. Prom na linii Wietrzychowice – Siedliszowice pozwoli nam na rowerową wycieczkę w stronę Ujścia Jezuickiego (znowu prom) oraz Borusowej (jeszcze jeden prom) i Szczucina. Wykorzystując natomiast prom z Pasieki Otfinowskiej do Otfinowa możemy dojechać np. na wspomniany stadion, a dalej do Żabna. Śpieszmy się wykorzystywać promy, tak szybko odchodzą. Chociaż ostatnio znowu wracają - jak ten w Tyńcu.

Środa. Kraków. W samo południe. Projekt plaża i inauguracja kampanii pod hasłem Małopolska na rowery oraz podpisanie umowy na wsparcie przez Województwo Małopolskie organizacji Tour de Pologne. Czesław Lang wniósł niebywałe (pewnie włoskie) słońce, a Marszałek Krupa pomysł i merytoryczne przygotowanie. Ja wyniosłem stamtąd dobre wrażenia, koszyk pełen map oraz kilka ciekawych znajomości. Mimo temperatury, a prażyło niemiłosiernie, przetestowałem też kilka rowerów. Nie było z tym żadnych problemów. Za to ukłony dla organizatorów. Musiałem tylko użyć siły perswazji, kiedy łapczywie popatrzyłem na karbonową szosówkę. Dysponent dał mi ją dopiero po chwili zastanowienia oraz solennych zapewnieniach, że jednak umiem jeździć na czymś takim. Synu, gdybyś ty tylko wiedział, że moją pierwszą kolarzówkę dostałem już w 19 roku życia…

Czwartek. Nie tak bardzo rano. Majkowice (nie ZegartowiceJ) nad Rabą. EuroVelo 4 w fazie początkowej i fragmentarycznej. Budowany jest właśnie odcinek od uroczej kładki pieszo-rowerowej prawobrzeżnym wałem Raby, który wkrótce będzie stanowił cześć tej sztandarowej trasy rowerowej do wschodniej granicy Małopolski. Odcinek krótki (2,5 km) i na razie gdzieniegdzie rozpoczęty. W sam raz dla testerów i specjalistów od miękkich szutrów. Warto zwrócić uwagę na samą kładkę łączącą Majkowice i Mikluszowice. Jest to obiekt zbudowany w 1974 roku, a odnowiony w 2012. Stanowi ciekawy punkt architektoniczny i jest dobrym miejscem do obserwacji bujnej przyrody tych okolic. Od Mikluszowic prastare stanowisko historyczne – Góra św. Jana z udokumentowaną przeszłością sięgającą X wieku. W Mikluszowicach docelowo VeloMetropolis (EV4) będzie się krzyżować z trasą VeloRaba.

Potem spojrzenie na prace przy Miejscu Obsługi Rowerzystów w Kopaczach Wielkich. Prace bardzo zaawansowane – wiata stoi, grill oraz całe grillowe zaplecze również, kostka ułożona niemal w całości. Szkoda tylko, że znajdujący się tuż obok punkt biblioteczny zarasta trawą. Można by było w przyszłości zorganizować tam jakiś plener literacki z udziałem cyklistów. Myślę, że to dobry pomysł.

 

Tomasz Wójcik

Dyrektor Karpackiego Wyścigu Kurierów
Zapalony rowerzysta



Visitmalopolska.pl - oficjalny portal turystyczny województwa małopolskiego

Visitmalopolska.pl to portal turystyczny prowadzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Małopolska jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie i najchętniej odwiedzanych regionów w Polsce. To właśnie tutaj został uruchomiony, jeden z pierwszych w Polsce, regionalny system informacji turystycznej (Małopolski System Informacji Turystycznej), którego częścią jest ten portal. Jego zadaniem jest podpowiedzieć turyście, co warto zobaczyć w Małopolsce oraz ułatwić znalezienie informacji o noclegach, wydarzeniach, przyrodzie i zabytkach. 

Co warto zobaczyć w Małopolsce?

Lista atrakcji Małopolski jest długa i różnorodna. Portal Visitmalopolska.pl ułatwia zwiedzanie województwa małopolskiego poprzez prezentowanie informacji o atrakcjach turystycznych poszczególnych miast i regionów, a także ciekawych miejsc danego typu, takich jak muzea, zabytki, szlaki tematycznekultura i rozrywka, przyroda, zdrowie i uroda, podziemne trasy i inne.

Zadbaliśmy również o opisanie atrakcji, z których szczególnie słynie Małopolska - kopalni soli, spływu Dunajcem, term, Szlaku Architektury Drewnianej oraz obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przygotowaliśmy także wskazówki dla odwiedzających Małopolskę rodzin z dziećmi, seniorówmiłośników białego szaleństwa i wędrówek - a także wiele, wiele więcej.

Ciekawe miejsca w Małopolsce

Dzięki portalowi Visitmalopolska.pl, bogactwo historyczne i kulturalne regionu, różnorodność oferty turystycznej, mnogość wydarzeń kulturalnych, obiektów turystycznych, tras, szlaków, a także zjawiskowa przyroda, stają się bliższe turyście. Dzięki takim funkcjom portalu jak interaktywna mapa regionów Małopolski, rozbudowane opisy atrakcji i baza danych teleadresowych (m. in. noclegów i Punktów Informacji Turystycznej) może on z łatwością zaplanować zarówno jednodniową wycieczkę, jak i dłuższy urlop. Z kolei aktualizowane na bieżąco moduły Aktualności i Wydarzeń pozwalają zaplanować pobyt w oparciu o aktualne wydarzenia w regionie.

Atrakcje turystyczne w Małopolsce

Portal turystyczny Visitmalopolska.pl to źródło rzetelnych i aktualnych informacji turystycznych dotyczących województwa małopolskiego. Jest on skierowany zarówno do osób odwiedzających Małopolskę pierwszy raz, regularnie powracających tu turystów, jak i mieszkańców poszukujących informacji o aktualnych wydarzeniach w regionie i atrakcjach turystycznych w swojej okolicy. Interesujące informacje znajdą tu osoby poszukujące różnorodnych aktywności - turystyki pieszej, rowerowej, śladami historii, kuchni, religii, sportów zimowych i ekstremalnych, a także miłośnicy historii, kuchni czy turystyki religijnej.

Portal Visitmalopolska.pl to nie tylko najpiękniejsze miejsca w Małopolsce, ale też kompletna baza rekomendowanych adresów (m. in. noclegi, małopolskie atrakcje turystyczne, gastronomia, blogi podejmujące tematykę regionalną). To skarbnica wiedzy i aktualnych danych oraz miejsce dające możliwości prezentacji oferty dla branży turystycznej.

Nie wszystkie małopolskie atrakcje cieszą się taką samą popularnością - jedne są tłumnie zwiedzane, o innych wie garstka pasjonatów, mimo że są nie mniej piękne czy interesujące. Na Visitmalopolska.pl staraliśmy się zaprezentować wszystkie ciekawe miejsca i obiekty. Zachęcamy do korzystania z portalu i wykorzystywania zamieszczonej tu wiedzy do odkrywania najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w Małopolsce!