Boże Narodzenie

Kolorowe bombki wiszące na choince

Boże Narodzenie, przypadające na 25 i 26 grudnia, to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich obchodzone dla uczczenia wcielenia (narodzenia) Jezusa Chrystusa. W polskiej tradycji Boże Narodzenie to najpiękniejsze i najbardziej rodzinne święto w roku. Wiąże się z nim wiele zwyczajów, m.in. w domu nie może zabraknąć wówczas pięknie przystrojonej choinki, dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń, kolędowania i prezentów.

Choinka, zdobiąca domy w święta Bożego Narodzenia, jest wcześniej przystrajana m.in. barwnymi bombkami i łańcuchami. W wieczór wigilijny układa się pod nią prezenty dla bliskich, które w Małopolsce zgodnie z tradycją przynosi Aniołek, a nie św. Mikołaj czy Gwiazdor, jak w innych regionach kraju. 

Wieczerza wigilijna to okazja, na którą raz w roku przyrządza się specyficzne jarskie potrawy. Tradycyjnie powinno ich być co najmniej dwanaście. Nie może zabraknąć barszczu z uszkami z nadzieniem grzybowym lub zupy z suszonych grzybów. Na stół wigilijny koniecznie powinien zawitać smażony karp, najlepiej zatorski. Tradycyjną potrawą jest też kapusta kiszona z grochem lub z grzybami. Na deser jada się mak z bakaliami, kluski z makiem, kompot z suszu i różne ciasta.

Kolędy to kolejna tradycja związana z Bożym Narodzeniem. Śpiewa się je w domach i kościołach. Można ich także posłuchać w wykonaniu kolędników, czyli grup przebierańców chodzących od domu do domu i śpiewających kolędy oraz pastorałki. Najczęściej pośród przebierańców pojawia się turoń, dziwaczna postać z głową kozy lub barana. Na czele kolędników podąża gwiazdor, niosący wielką gwiazdę z papieru. W pochód wyruszają za nim inne postacie: Trzej Królowie, Żyd, Cyganka, muzykanci… Za śpiewanie otrzymują datki, a jeśli ich nie dostana, często psocą!

Pasterka to uroczysta msza św. odprawiana o północy w nocy z 24 na 25 grudnia. Udział w niej jest jednym z najważniejszych elementów świętowania Bożego Narodzenia. Krakowscy mieszczanie tradycyjnie udawali się na pasterkę do najważniejszej miejskiej świątyni, czyli kościoła Mariackiego przy Rynku Głównym.


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści